تبلیغات
خبرگزاری ورزشی ali0098

پاسخ قلعه نوعی به سئوالات خبرنگاران

  • تاریخ : شنبه 14 اسفند 1389
  • موضوع :
  • نظرات

امیر قلعه نویی پس از بازگشت تیم سپاهان از عربستان در گفتگو یی با خبرگزاری ها درباره مسایل مختلفی صحبت كرد. پیروزی در عربستان، شكایت كمیته انضباطی و شایعه حضورش در تیم ملی محورهای گفتگوی با سرمربی سپاهان بود.جدا از نتیجه بازی بسیاری از كارشناسان بازی سپاهان برابر الهلال را فراتر از آسیا ارزیابی كردند.

-‌ اتفاقا این نظر كارشناسان سعودی هم بود. آنها می‌گفتند نمایشی كه ما و الهلال ارائه كردیم بالاتر از سطح فوتبال آسیا بود.

*‌ پیروزی در عربستان گام محكمی بود كه شما در نخستین بازی برداشتید. پیش‌بینی چنین نتیجه‌ای را داشتید.

-‌ به هر حال خدا را شكر می‌كنم كه توانستیم امتیاز بسیار حساسی را با بازی بسیار خوب به دست آوریم. تیم ما بازی مدرن و تاكتیكی انجام داد. در چنین تورنمنت‌هایی همیشه بازیهای اول اهمیت دارد. الهلال تیمی بود كه 16 بازی را با پیروزی پشت سر گذاشته بود و پس از مصدومیت یاسر القحطانی بازیكن بسیار گرانی را از مصر خریده بود. خوشبختانه توانستیم با گرفتن فضا و زمان از این طریق شرایط را برای پیروزی فراهم كنیم.

*‌ فكر می‌كنید می‌توانید این روند را ادامه دهید؟

-‌ قطعا ما برای تداوم موفقیت برنامه‌ریزی كردیم. اما من می‌خواهم به مسئله‌ای اشاره كنم كه درد فوتبال ایران است. نمی‌دانم با چه زبانی بگویم. نمی‌دانم چطور باید فریاد بزنم كه آقایان متوجه شوند كه مشكل فوتبال ایران نبود مربی خارجی نیست. من دیروز بازی سایپا و شاهین را تماشا كردم و به خاطر این بازی هنوز كه هنوز است ناراحت هستم. چرا باید بازیكنان بااستعداد ایرانی در چنین زمین‌هایی بازی كنند. دغدغه تمام تیمهای ایرانی زمین بازی است. واقعیت این است كه همه تیمهای ایرانی از مسایل سخت افزاری در فوتبال ایران ضربه می‌خورند. من از شما می‌خواهم مردم را آگاه كنید كه با این شرایط و برنامه‌ریزی كیفیت زمین پیشرفت نخواهیم كرد. به خدا اولویت مربی خارجی نیست. باید شرایط را برای بازی كردن فوتبال فراهم كرد. شما ببینید هر تیم ایرانی كه به خارج می‌رود چه كیفیت متفاوتی را به نمایش می‌گذارد. همین پرسپولیس كه در جده شكست خورد به اعتقاد من بازی بسیار خوبی انجام داد. نباید برای دندان درد فقط به فكر مسكن باشیم. درد فوتبال ایران این مسایل است. درد ما برنامه ریزی غلط تیم ملی است كه باعث می‌شود تیمی مثل سپاهان تا به خودش می‌آید دوباره تعطیل شود.

*‌ بعد از پیروزی سپاهان برابر الهلال برخی روزنامه‌ها تیتر زدند كه الهلال قلعه نویی را به تیم ملی نزدیك كرد. آیا واقعا به تیم ملی نزدیك شده‌اید؟

. خدا را گواه می‌گیرم فقط و فقط به سپاهان فكر می‌كنم اما برای این آدمها متاسفم كه توانایی یك فرد را تنها با یك بازی ارزیابی می‌كنند، كسانی كه چنین تحلیل‌های ضعیفی دارند حتما بعد از باخت تیتر می‌زنند و آدم را نابود می‌كنند. به خدا تمام فكر و ذكرم سپاهان است. آقایان معرفت چیز بدی نیست. اگر می‌خواستید درباره كوئیروش هم اظهار نظر كنید تنها او را با یك یا دو بازی می‌سنجیدید. من زمانی در تیم ملی بودم كه فوتبال ایران بدترین شرایط را داشت اما به میانگین 2.11 امتیاز در هر بازی رسیدم. الان هم فعلا فقط به سپاهان فكر می‌كنم. من در این تیم آرامش دارم و از حضور در این تیم به خودم افتخار می‌كنم. امیدوارم بتوانیم به همراه سپاهان به روند رو به رشدمان ادامه دهیم.

*‌ در عربستان كه حضور داشتید این شایعه به صورت جدی مطرح شد كه شما به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده‌اید و حتی با كمالوند هم برای حضور در كنارتان در تیم ملی مذاكره كردید.

-‌ كمالوند مربی بسیار بزرگی است كه یكی از دوستان خوب من به حساب می‌آید. اما خدا شاهد است كه من فعلا فقط به سپاهان فكر می‌كنم و اگر غیر از این باشد تیمم ضربه می‌بیند. به آن مكه‌ای كه رفتم قسم می‌خورم كه فقط به سپاهان فكر می‌كنم و فعلا پیشنهادی هم از سوی فدراسیون به من نشده است. تمام فكر و انرژی‌ام را جایی می‌گذارم كه در آنجا كار می‌كنم. دو سالی كه در سپاهان بودم با كمك دكتر سمیعی نژاد مدیرعامل كارخانه، ساكت و اعضای هیات مدیره، شرایط بسیار خوبی در اصفهان داشته‌ام.*‌ جدا از لیگ قهرمانان آسیا سپاهان با یك بازی عقب افتاده مدعی اصلی قهرمانی است. فكر می‌كنید می‌توانید با خستگی از پس شهرداری تبریز بربیایید؟

-‌ به هر حال پس از بازگشت از عربستان خسته هستیم. خدا قسمت كرد هم مدینه رفتیم و هم اعمال حج را انجام دادیم اما موقعی كه اعتراض می‌كردیم كه باید هوای نماینده‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا را داشته باشیم گوش شنوایی وجود نداشت. الان باید هر 3، 4 روز بازی كنیم. اگر پرواز تبریز را هم حساب كنید ما در این چند روز شش پرواز انجام داده‌ایم و این به خاطر برنامه‌ریزی غلطی بوده است كه انجام شده است. البته خود عزیزمحمدی هم به این مسئله اعتراض داشته است. باید فوتبالی‌ها برای فوتبال برنامه ریزی كنند. با این حال ما صددرصد جلوی شهرداری تبریز 3، 4 تغییر خواهیم داشت. خوشحالم كه تیمی در اختیار دارم كه بازیكنان اصلی و نیمكت نشینش تفاوتی با هم ندارند. امروز شهرداری را آنالیز خواهیم كرد. آنها تیم خوب و دونده‌ای هستند اما به هر حال من همچنان به برنامه‌ریزی معترض هستم. برای ما 29 اسفند و ششم فروردین بازی گذاشتند آیا ما نباید عید داشته باشیم؟

*‌ پس از بازی سپاهان و استقلال شما اظهارنظری درباره داوری كردید كه شكایت كمیته انضباطی را به همراه داشت. آیا توانستید با این مسئله كنار بیایید؟

-‌ معلوم است كه نه. آقایان در كمیته انضباطی حكومت نظامی بپا كردند. نمی‌شود كه من یكسال زحمت بكشم اما با اشتباهات داوری 10 امتیاز از تیم من گرفته شود. بروید از عزیزمحمدی بپرسید كه من در كمیته فنی به كفاشیان گفتم باید دستمزد داوران برای هر بازی 700، 800 هزار تومان شود. آنها جزو قشر زحمت كش فوتبال هستند. اما این دلیل نمی‌شود كه وقتی اشتباه می‌كنند من از تیمم دفاع نكنم. بروید ببینید واكنش یوفا به مصاحبه مورینیو پس از بازی رئال مادرید برابر لیون چه بود. آیا از او شكایت كردند. آقای عسگری! من این را می‌گویم و شما هم بدانید كه اگر داوران باز هم اشتباه كنند باز هم فریاد خواهم زد. من كدهایی به شما می‌دهم تا بدانید چه امتیازی از سپاهان گرفته شد. بازی بازی رفت استقلال – سپاهان باید مساوی می‌شد. بازی رفت ذوب آهن و سپاهان حداقل باید مساوی می‌شد. بازی راه آهن و سپاهان و همچنین بازی با پاس هم دو امتیاز از ما گرفتند. تازه این چیزهایی است كه من با استناد به برنامه 90 كه موضع منفی نسبت به من و سپاهان دارد می‌گویم. من خدا را گواه می‌گیرم كه پیش ازبرنامه 90 گفته بودم كه مطمئن باشید برای لوث كردن پنالتی ما صحنه دیگر را نشان می‌دهند كه همین اتفاق هم افتاد. متاسفانه صحنه پنالتی "یانوش" یا هند بازیكن استقلال را هم نشان ندادند.

10بار دیگر اتفاق بیافتد باز هم مصاحبه می‌كنم و اعتراض می‌كنم اما هر رایی كه دكتر شریفی بدهد با جان و دل می‌پذیرم. به خاطر این نگرش است كه هیچ وقت پیشرفت نكرده‌ایم. آقایان در كمیته داوران به جای حل كردن مسئله صورت مسئله را پاك می‌كنند. نمی‌شود وقتی كه حقی ضایع شده سكوت كرد. حضرت علی می‌فرماید: حق را بگو اگرچه به ضررت باشد. دربازی ما برابر فولاد دو پنالتی به نفع فولاد نگرفتند، من این را هم می‌گویم اما می‌خواهم بپرسم كه آقای عسگری اگر ما لال شویم شما راضی می‌شوید.

*‌شما همیشه بر حفظ قداست‌ها تاكید داشته‌اید پس از اتفاقی كه برای دایی افتاد همه واكنش نشان دادند. نظر شما درباره درگیری یك لیدر با دایی چیست؟

-‌ یادم است در یك سال و پس از گذشت سالها از صعود تیم ملی استرالیا به جام جهانی 1974 اعضای آن تیم را سوار بر شیك‌ترین ماشین‌های آن روز كردند و با تشریفات وارد ورزشگاه كردند. مردم هم هنگام معرفی آنها به شدت از آنها استقبال كردند. این نشان دهنده ارزش سرمایه‌ها در كشورهای دیگر است. اما در مملكت ما خیلی راحت قداست‌ها را از بین می‌بریم. با یك برد یا باخت وارد زندگی خصوصی افراد می‌شویم. یكی می‌نویسد قلعه نویی این جایش كج است و دیگری می‌گوید آنجایش كج است. آنقدر سطح فرهنگی ما پایین آمده كه بازیكن راجع به مربی‌اش می‌گوید. پس از آنكه تیم ملی از جام ملتهای آسیا بازگشت بلافاصله به بازیكنان ملی پوش سپاهان گفتم حق ندارید راجع به قطبی صحبت كنید. خسرو حیدری مصاحبه كرد و گفت كه قطبی بیشتر به فكر دفاع كردن بود كه من به او گفتم اشتباه كردید. وقتی چنین چیزهایی را رعایت نكنید چنین مسایلی اتفاق می‌افتد. علی دایی از سرمایه‌های فوتبال ایران است. فرانسوی‌ها تمام تلاششان را برای انتخاب پلاتینی به عنوان رییس یوفا انجام دادند اما ما اینجا تنها سرمایه‌هایمان را می‌سوزانیم. ما مربیان هم مقصر هستیم. وقتی ما اجازه می‌دهیم یك بازیكن هرچه می‌خواهد به مربی سابقش بگوید همین می‌شود. در بازی صبا باتری و استقلال با وجود اینكه از قبل اختلافی بین فیروز كریمی و پیروز قربانی وجود داشت به قربانی گفتم به نزد كریمی برو كه اگر این كار را نكنی از تو نمی‌گذرم. ما باید كاری كنیم كه قداست‌ها حفظ شود. باید حرمت علی دایی را نگه می‌داشتند. فوتبال ایران را همه جای دنیا با نام دایی می‌شناسند. امیدوارم چنین اتفاقاتی تكرار نشود. متاسفانه در ورزشگاه‌ها هم فضای خوبی حاكم نیست و الفاظ بسیار بدی شنیده می‌شود كه این باعث تاسف استادامه مطلب