تبلیغات
خبرگزاری ورزشی ali0098

استقلال كجا حذف شد؟/ قهرمانان؛ فاتحان خارج از خانه

  • تاریخ : پنجشنبه 22 اردیبهشت 1390
  • موضوع :
  • نظرات

در لیگ قهرمانان آسیا، تیمی بخت صعود دارد كه در «بازی های خارج از خانه» به اندازه كافی امتیاز جمع كند و این چیزی بود كه استقلال در این فصل از آن بی بهره بود

سایت گل- «پیروزی غم انگیز»؛ این شاید بهترین توصیف برای برد استقلال در بازی عصر چهارشنبه ورزشگاه آزادی باشد. پیروزی 2-1 مقابل نماینده ای از فوتبال عربستان كه در 25 سال گذشته، نزدیك ترین رقیب ما در غرب آسیا بوده و بارها فوتبال ایران را آزار داده، نتیجه ای دلچسب است اما واقعیت این است كه استقلال قبل از آغاز این بازی حذف شده بود.

در تورنمنت هایی كه تیم ها در گروه های 4 تایی دسته بندی می شوند و باید در 6 بازی رفت و برگشت به مصاف یكدیگر بروند، قاعدتاً تیمی بخت صعود دارد كه در «بازی های خارج از خانه» به اندازه كافی امتیاز جمع كند و این چیزی بود كه استقلال در این فصل از آن بی بهره بود.

آبی ها در ورزشگاه آزادی 2 برد و یك مساوی گرفتند تا مجموعاً 7 امتیاز از بازی های خانگی به دست بیاورند. از جمع 32 تیم حاضر در لیگ قهرمانان آسیا فقط جئونبوك موتورز كره جنوبی و گامبا اوزاكای ژاپن توانسته اند در همه دیدارهای خانگی پیروز شوند و اكثر تیم های صعود كننده از این مرحله، در بازی های خانگی بیشتر از استقلال امتیاز نگرفته اند اما در دیدارهای خارج از خانه، نتیجه ای كه استقلال گرفت، بسیار ناامید كننده بود؛ 2 شكست و فقط یك امتیاز!

در واقع یكی از تفاوت تیم های اصفهانی صعود كننده به مرحله بعد با تهرانی های حذف شده، در همین نكته بروز می كند. ذوب آهن و سپاهان در خارج از خانه به ترتیب 7 و 6 امتیاز گرفته اند و استقلال و پرسپولیس فقط یك امتیاز.

این قاعده «موفقیت در بازی های خارج از خانه» معمولاً در لیگ های معتبر دنیا هم صدق می كند. به طور مثال منچستر یونایتد امسال در خارج از خانه والنسیا، بورسا اسپور، گلاسگو رنجرز، چلسی و شالكه را برده و فقط با مارسی مساوی كرده. حیرت انگیز اینكه شیاطین سرخ در تمام این بازی ها دروازه خود را بسته نگه داشته اند!

پای دیگر فینال، یعنی بارسلونا هم در بازی هایی كه میهمان بوده، پاناتیناكوس، شاختار و رئال مادرید را برده و به كپنهاگن و رابین كازان هم نباخته تا تنها شكست امسال آن ها در لیگ قهرمانان اروپا، محدود به بازی با آرسنال شود.

به بیان دیگر، كادر فنی آبی ها در لیگ قهرمانان آسیا، استراتژی مناسبی برای بازی های خارج از خانه نداشت و در هر سه بازی، تیم را به این نیت به زمین فرستاد كه حداقل امتیاز را دشت كند و نتیجه تفكر محافظه كارانه، همانی شد كه چهارشنبه به ایستگاه پایانی رسید؛ یك پیروزی غم انگیز و حذف از لیگ قهرمانان آسیا.

منبع:گل
ادامه مطلب