تبلیغات
خبرگزاری ورزشی ali0098

پرونده رایان گیگز باعث تنش بین پارلمان و سیستم قضایی انگلیس شد

  • تاریخ : چهارشنبه 4 خرداد 1390
  • موضوع :
  • نظرات

رایان گیگز درگیر پرونده‌ای اخلاقی شده، که بحث بر سر این پرونده باعث شده نمایندگان مجلس عوام و قضات ارشد سیستم قضایی با هم مشکل پیدا کنند.

سایت گل- رسوایی اخلاقی رایان گیگز به پارلمان انگلیس کشیده شده است. گیگز که پدر یک پسر و یک دختر است، این روزها با پرونده رسوایی اخلاقی‌اش در رابطه با ایموگن تامس مواجه شده است.

ایموگن تامس یکی از شرکت‌کنندگان در سریال‌های واقع‌نمای Big Brother بود.

جان همینگ نماینده لیبرال دموکرات پارلمان انگلیس در صحبتهایی اعلام کرد که این جنجال گیگز باعث شده که 75 هزار نفر این خبر را در صفحات توئیترشان قرار دهند.آقای همینگ درحالی نام گیگز را برزبان آورد که تنها دقایقی قبل از آن دادگاه عالی انگلیس اعلام اسم این بازیکن را ممنوع کرده بود ولی او از مصونیت پارلمانی خود بهره برد و نام او را به زبان آورد. همینگ گفت: «این 75 هزار نفر را که نمی‌توان به زندان انداخت!»

البته جان برکو، رییس مجلس عوام گفت: «مواردی مانند این نباید به هر دلیل مایه تمسخر شوند».

 

کامرون: مگر می‌شود روزنامه‌ها را منع کنیم؟

سخنگوی دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس هم از اظهارنظر درمورد مسائل شخصی سرباز زد و این در حالی بود که خود کامرون پیش از این اعلام کرده بود که می داند که این بازیکن مورد اتهام گیگز است. کامرون گفت: «این که روزنامه‌ها را از آوردن نام این افراد ممنوع کنیم، آن هم در حالی که اطلاعات کاملا در دسترس همه است، کاری نشدنی و ناعادلانه است.»

البته سخنگوی ایموگن تامس گفته این اشتباه خود رایان گیگز بود که درخواست حفاظت از حریم شخصی خود را به رسانه‌ها داد، وگرنه ماجرای او مخفی می‌ماند. به این ترتیب بود که رسانه‌ها از آوردن نام گیگز منع شدند. اما در توییتر کاربران پرشماری درباره این موضوع صحبت کردند و همینگ هم نام گیگز را به زبان آورد تا ممنوعیت رسانه‌ها برداشته شود.

مکس کلیفورد گفته ایموگن تامس هرگز قصد نداشته که ماجرایش را فاش کند: «به ایموگن گفتم با رایان گیگز تماس بگیرد و به او هشدار دهد که روزنامه سان دارد در این باره تحقیق می‌کند. گفتم اگر او و رایان گیگز حرفی نزنند هیچ کس باخبر نخواهد شد.

اما نکته طعنه‌آمیز این است که اگر رایان گیگز این درخواست را برای رسانه‌ها نفرستاده بود ما متوجه نمی‌شدیم چه اتفاقی افتاده. او برای حفاظت از حریم شخصی خود و خانواده‌اش این کار را کرد اما ماجرا در نهایت به پارلمان کشیده شد.»

اما 80 نفر دیگر هم هستند که پیش از این درخواست حفاظت از حریم شخصی خود را به رسانه‌ها داده‌اند. کلیفورد می‌گوید: «به نظرم همه آنهایی که من می‌شناسم، یعنی اغلب آنها نگران شده‌اند و این احتمال وجود دارد که ماجراهای آنها هم فاش شود.»

او همچنین گفت که تامس 28 ساله به شدت عصبانی است. دادگاه دستور داده که او حق دفاع از خود را ندارد و کلیفورد می‌گوید: «او در وضعیتی است که همه در کشور می‌توانند درباره‌اش صحبت کنند غیر از خودش!»

به ماجرا زمانی دامن زده شد که روزنامه ساندی هرالد اسکاتلند، تصویری از رایان گیگز را روی صفحه اول خود منتشر کرد که تنها روی چشمان گیگز پوشانده شده بود و عبارت «سانسور شد» هم روی چشمان او نقش بسته بود.

 

همینگ: برای دفاع از 75 هزار نفر نام او را لو دادم

همینگ گفت که تصمیم گرفت نام گیگز را بیاورد تا مانع آن شود که دیگران بابت صحبت درباره گیگز به زندان بیفتند. تلاش‌های رییس مجلس برای ممانعت بی‌نتیجه بود و همینگ دیگر نام او را به زبان آورده بود. پیش از آن، هواداران بلکپول هم در بازی با منچستریونایتد شعارهای بی‌رحمانه‌ای علیه گیگز سر داده بودند.

او گفت: «هنگامی که گیگز از سایت توییتر درخواست غرامت کرد روشن بود که چه می‌کند. او به دنبال افرادی عادی بود که داشتند پشت سر او حرف‌های خاله‌زنکی می‌زدند و می‌خواست آنها را به زندان بیندازد. تعقیب قانونی این افراد اقدامی جدی بود و ممکن بود آنها به دو سال زندان محکوم شوند.

من با مردمی عادی صحبت کردم که دستور حفاظت از حریم شخصی گیگز را دریافت کرده بودند. با افرادی صحبت کردم که در دادگاه‌های مخفی با احکام زندان روبرو می‌شدند. این سیستم واقعا ستم‌گرانه است.

پیش از آن که او توییتر را به دادگاه ببرد، تمایل چندانی در زمینه نام بردن از او وجود نداشت. اما هنگامی که وکلای او تصمیم گرفتند برنامه "تعقیب و نابودی" علیه مردم عادی که داشتند پشت سرش در توییتر حرف می‌زدند را راه بیندازند، او گامی را برداشت که دیگر نمی‌شد نامش مخفی بماند.

در برمه به دلیل انتقاد از پادشاه مردم را به زندان می‌اندازند و این‌جا به دلیل انتقاد از فوتبالیست‌ها مردم را تهدید به رفتن به زندان می‌کنند. آن وقت وکلایش می‌خواهند کسی از او نام نبرد!»

جالب آن که خود همینگ هم چندین پرونده اخلاقی داشته است!

 

دعوا بالا می‌گیرد

ماجرای گیگز باعث شده تنش‌ها بین پارلمان و سیستم قضایی انگلیس بالا بگیرد، چرا که دو نفر از ارشدترین قاضی‌های انگلیس و ولز از سیاست‌مدارانی انتقاد کرده‌اند که از موقعیت خود برای به سخره گرفتن احکام دادگاه بهره می‌گیرند.

لرد جاج، رییس سیستم قضایی انگلیس و ولز، و لرد نیوبرگر، دومین مقام ارشد قضایی انگلیس و ولز هشدار داده و گفته‌اند که گزارش‌های اخیر از حرف‌هایی که در پارلمان زده شده به شدت مبهم هستند.

این دو نفر گفتند که آنها در ارائه حکم محافظت از حریم شخصی گیگز تنها از قانون پارلمان پیروی می‌کردند و پارلمان به خوبی از تبعات معاهده حقوق بشر 1998 و کنوانسیون حقوق بشر اروپا آگاه بوده است.
ادامه مطلب